Allmänt

Veckans frågor – v. 4

INLÄGGET INNEHÅLLER REKLAMLÄNKAR/ADLINKS FRÅN NELLY.COM.

Q: Hej Mathilda!
Först och främst måste jag bara få säga att jag tycker din blogg är så himla mysig! Jag har lite liknande stil som dig och funderar ofta på skor nu inför våren/sommaren när bootsen och stövlarna inte längre fungerar. Du känns inte som en typisk ”sneakers – människa” utan verkar ha en stil som är lite mer uppklädd. Hur tänker du?
Tacksam för svar, kram!

 


1anHÄR // 2anHÄR // 3anHÄR 

A: Hej – och tack så jättemycket för det! <3 Men jag tycker faktiskt du har lite fel.. I mina ögon funkar både stövlar och boots utmärkt på våren också, i alla fall i Sverige. Från mars till maj skulle jag säga att jag nästan enbart går runt i boots, men jag varvar också det med ett fåtal par sneakers och dessutom loafers (bild 3). Det känns vårigt och lite öppet, men dom är fortfarande väldigt sköna att gå i. Nånting jag verkligen vill ha till i vår är däremot ett par ljusa boots som dom på bilden, tycker det är fint att matcha både till mörka eller ljusa byxor! Hoppas du fick lite inspiration. 🙂 


Q: Va fint sovrummet blir!
Men skulle vara roligt att höra vad du tycker om universitet so far 🙂
A: Tack så mycket! Jag har svårt att tro att vi är uppe på helfart ännu, jag tycker nämligen inte tempot är alls farligt högt ännu. Men kan samtidigt inte säga så mycket ännu, har bara varit igång med faktiska studier i någon vecka. 🙂

Q: Hej! Jag har en fråga om kostnad för vegetarisk kost, blir det dyrare när du veckohandlar som vegetarian eller innan när du åt kött? Har funderat på att köpa oumph eller quorn men det är alltid så små förpackningar där jag handlar och det känns som att det blir så dyrt på en studentbudget?? Eller är det billigare än att köpa kött & kyckling?

A: I början var jag helt säker på att det var SÅ mycket dyrare att äta vegetariskt, men jag är faktiskt inte säker på det längre. Ser man till substituten så är det ofta ganska små förpackningar, dom räcker oftast till två personer. För inte så längesen skrev jag om Tzay här i bloggen, ett paket kostade 42 kr/st och räckte även det till två. Och nu kanske jag minns fel eftersom det var ett bra tag sen jag köpte kött, men det är väl inte helt sjukt dyrt att proteinet i en rätt kostar 21 kr per person? Jag brukar ofta försöka räkna så för att se om ett substitut är väldigt dyrt eller inte. 🙂


Q:
Fint det kommer bli! Sitter själv i en etta med lite olika renoveringsmöjligheter, och blev så inspirerad när jag såg hur ni väljer att göra! Jag undrar vad en sån här renovering UNGEFÄR landar på. Jag vet att det är svårt att ge en exakt siffra eftersom det alltid tillkommer avgifter som man inte alltid är beredd på och att det kostar olika beroende på lägenhetens utformning osv. Men med ett ständigt sug efter att förändra lägenheten hemma vore det intressant att veta! Tack för en inspirerande och bra blogg! Den har verkligen utvecklats och det är så kul att följa dig!

A: Gud, jag hoppas verkligen det! Vad vi gör i det här fallet är att sätta upp två hyffsat isolerade väggar i gips, båda är ca 2,5 m långa. Vi vill även ha hjälp med att fixa en dörr, spacklet och slipningen av väggarna. Målningen sköter vi själva, därmed också fixandet med golvsocklar eftersom det görs efter målningen. När vi kommit så långt behöver vi ta hit en elektriker som fixar utanpåliggande el, SEN börjar egentligen det roliga. För oss kommer kalaset landa på 15 000 kr ungefär. Jag trodde det skulle vara dyrare att bygga på det här sättet hemma, är positivt överraskad. 🙂


Q:
Hej Mathilda!
Jag försöker verkligen bli vegetarian och äter vegetariskt i skolan. Men hemma funkar det inte, delvis för att mina föräldrar vägrar köpa substutient då de anser att det bara innehåller massa kemikalier och är dåligt för miljön…Har du några bra argument jag kan säga till dem för att övertala om att det är mer miljövänligt att vara vegetarian? Och har du tips på vegetarisk mat som inte innehåller substutient?
Tack för en grym blogg!
Kram

A: Hej! Det finns för- och nackdelar med både substitut- och köttindustrin såklart, men jag har absolut inga argument som talar för att produceringen av quorn eller sojaprotein är värre än köttindustrin. Nackdelen med substituten är delvis att det inte finns några tillverkande fabriker i Sverige, utan att allt får fraktas mellan länder och tär på miljön. För det andra krävs det mycket jordbruk, och därmed stora mängder vatten. Men det gör det ju även för köttindustrin, men där snackar vi ÄNNU fler transporter och det går åt ÄNNU mer vatten.

Här hittar du en lista på argument som du absolut borde låta dina föräldrar läsa: http://lajkat.se/9-anledningar-till-varfor-du-borde-bli-vegetarian/. Jag tycker du är hur grym som helst som försöker få din familj att äta mer vegetariskt! <3

6 svar till “Veckans frågor – v. 4

  1. Nora skriver:

    Ett tips till dem som tycker att det är jobbigt att vara vegetarian hemma: laga falafel, bönbiffar, linsgryta och så själv, antingen en gång i veckan, eller en gång i månaden för att frysa in. Det blir svårt för föräldrar att klaga om man fixar det själv, och det är bara att värma i mikron några minuter innan middagen!

    1. Superbra idé! Dom skulle aldrig klaga på att man äter vegetariskt om det gör att man tar mer eget ansvar. 🙂

  2. Hej Mathilda, älskar att du lyfter vegetariskt så mycket som du gör. Dock skulle jag vilja göra ett tillägg till frågan gällande om vegetarisk mat är dyrt. Ur ett studentperspektiv kan subsituten ses som dyra att använda i matlådor. Därför tipsar jag om att i matlådor försöka rikta in sig på baljväxter och andra vegetabiliska protein som är billigare, men går att använda alldeles utmärkt i grytor och liknande. Däremot till middagar och helgmåltider så håller jag med om att 21kr för proteinet i rätten inte är särskilt mycket så då passar det utmärkt. Blev ganska osammanhängande men kontentan var väl att subsitut kan bli dyrt att ha i matlådor och samtidigt billigt till middagar. Skulle tycka det vore kul om du även tipsade om recept som baserade sig på baljväxter🌟

    1. Hej! Jag förstår helt och hållet hur du menar. 🙂 Det är smidigare/billigare/enklare att göra ett storkok att använda till matlådor, då står jag ju inte redo med fem paket tzay liksom. 😉 Jag ska tänka på det! Kram

  3. emma skriver:

    Hej! Har Oskar flyttat tillbaka? Ni ses mer nu eller kanske bara jag som fått den känslan 😀 Berätta supergärna mer om eran distans osv. Har själv det och i början var jag så JÄVLA ledsen. Shit, redan två månader innan grät jag varje dag (förstår inte varför idag, ingen dör liksom). Dagen han åkte var ångesten galet stor. Jag typ dog och på jobbet grät jag konstant. Orkade inte ens gå hem för kändes så pissigt att komma hem till ingen.

    Sen efter typ en månad kändes det verkligen okej. Antar att det är samma för dig. Nu förtiden så facetimear man, snap osv, så det känns nära ändå. Sen när man väl ses är det fantastiskt 🙂 Dock saknar jag att bara vara och inte prata jämt, men jag säger bara njut, även om de kan vara svårt. Man får hitta det positiva och ses så ofta man bara kan.

    Puss och kram Matthew. Vlogga mer tack!! <3

  4. Josefin skriver:

    Hej!
    Har för mig att du i början av 2017 nämnde att du skulle publicera en youtubevideo i veckan? Hur blev det med det? Förstår helt och hållet om du inte funnit tiden pga renovering och att du börjat studera, men är det helt off-the-list med en video i veckan nu, eller kommer du börja snart igen när du får tiden? Undrar även hur det blev med dina kurser, läser du 150% eller valde du bort någon? Och på tal om något helt annat, vilka IV-val och programfördjupningar läste du under gymnasiet? Tack för en inspirerande blogg, kram!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

<<<<<<< HEAD ======= >>>>>>> 7b8e8c7dcb6c569b000584cc581f6e5d33ae9fdd